جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 63117
  تاریخ انتشار : 28 آبان 1393 13:1
  تعداد بازدید : 455

  معاون اول قوه قضاییه:

  اهل مشورت بودن قاضی منافاتی با استقلال او ندارد

  معاون اول قوه قضاییه به بیان برخی ویژگی های ضروری برای قضات پرداخت و تاکید کرد که اهل مشورت بودن قاضی منافاتی با استقلال او ندارد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای طی سخنانی در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی ضمن عرض تسلیت شهادت امام سجاد (ع)، گفت: بحمدالله در این دوره که کارهای مربوط به نیروی انسانی در یک معاونت تجمیع شده خیلی امیدوار هستیم که کارها به صورت منسجم تر انجام شود و ما به خاطر اقداماتی که انجام شده از حجت الاسلام امینی تشکر می کنیم.

  سخنگوی قوه قضاییه ضمن خوشامدگویی به کسانی که وارد منصب قضا می شوند، گفت: در این منصب نبی، وصی نبی و یا خدای نکرده شقی وارد می شوند. حکومت و دستگاه قضایی امروز یک وظیفه دارد و آن این است که بتواند بهترین ها، بافضیلت ترها، عالم ترها و در یک کلام افراد شایسته را برای منصب قضا انتخاب کند و ما امیدواریم معاونت منابع انسانی این کار را به شایستگی انجام دهد و دستگاه قضایی نیز لوازم این کار را فراهم کند.

  وی گفت: ان شاءالله در سایر مواردی که امکان تجمیع کارها وجود دارد، تجمیع انجام شود؛ زیرا هنوز هم مواردی وجود دارد که بشود در آنها کارها را تجمیع کرد.

  محسنی اژه ای با تاکید بر ضرورت وجود عدالت برای قاضی گفت: همه شما شنیده اید که قاضی باید عادل باشد. حتی در غیر از نظامات اسلامی نیز قاضی باید عادل باشد چون می خواهد حق را استیفا کند. اگر عادل نباشد بدیهی است که نمی تواند استیفای حق کند.

  سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه اگر قاضی عادل باشد شهوات نفسانی و احساسات و عواطف او را از مسیر قانونی خارج نمی کند، گفت: بارها در پنج سال گذشته که حسب وظیفه پرونده های مواد مخدر را بررسی می کردم مشاهده می شد که یک قاضی به دلیل وضعیت خانوادگی یک فرد دلش می سوخت که حکم اعدام صادر کند. به طور مثال اگر برای 105 گرم هروئین باید اعدام صادر می کرد حتی با نیروی انتظامی تبانی می کرد که آن را کمتر از میزانی که هست ثبت کند تا حکم اعدام صادر نشود، ولی این امر خلاف عدالت است.

  محسنی اژه ای با اشاره به اهمیت عالم بودن قاضی، گفت: قاضی باید همیشه خود را موظف بداند که در مسیر علم باشد و به مسائلی که آموخته اکتفا نکند.

  معاون اول قوه قضاییه از صبوری و باحوصله بودن به عنوان یکی دیگر از ویژگی های ضروری قاضی در جهت کشف حقیقت یاد کرد و گفت: بسیاری از کسانی که ما با آنها روبرو می شویم افراد شریفی هستند. مسائلی هستند که طبق قانون جرم هستند اما این به آن معنا نیست که فاعل این جرم، آدم بدی است. اگر من به عنوان قاضی آدم صبوری نباشم ممکن است سخنی بر زبان جاری کنم یا حرکتی انجام دهم که با شأن قضا تناسب ندارد.

  وی گفت: همچنین قاضی باید دقیق، ریزبین و موشکاف باشد؛ زیرا اگر خدای ناکرده با کم توجهی حکم صادر کنیم گاهی اوقات یک فرد، یک خانواده و حتی یک حکومت متضرر می شود. دقت ما در اظهارات طرفین، مستندات، تطبیق موضوع با قوانین و برداشت از قانون فوق العاده لازم است.

  محسنی اژه ای با بیان اینکه لازم است قاضی برای فهم قانون اهل مشورت باشد، گفت: این مساله هیچ منافاتی با استقلال قاضی ندارد. گاهی اوقات نص صریح بدون نیاز به تفسیر وجود دارد، اما در بسیاری موارد اینگونه نیست. من بر اساس تجربه خود عرض می کنم که قاضی در برداشت از قانون خوب است که اهل مشورت باشد؛ زیرا قرار نیست که کورکورانه نظر کسی را بپذیرد.

  معاون اول قوه قضاییه افزود: وقتی که قاضی بر اساس مقدمات قانونی و شرعی به حکم رسید باید قاطع باشد و نباید بی جهت وسوسه شود و احتیاط های بی مورد کند، چنانچه ما دیده ایم افرادی را که دچار وسوسه شده اند و نمی توانند رای صادر کنند.

  وی با بیان اینکه گاهی اوقات احتیاطات بیهوده است، گفت: البته آبرو، جان و مال مردم بسیار محترم است، اما اگر من به عنوان قاضی به این موضوع رسیدم که یک فرد باید به عنوان محارب و مفسد فی الارض مجازات شود اینجا احتیاط، خلاف احتیاط است. امام خمینی (ره) نیز با آن همه احتیاط و عدالت در اینگونه موارد می فرماید احتیاط خلاف احتیاط است.

  محسنی اژه ای اظهار کرد: یکی از لوازم قاضی این است که در کارش سرعت و دقت داشته باشد. البته نباید دقت را فدای سرعت کرد، اما تا آنجا که می شود این دو باید با هم توام شوند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28216829
اکنون :
3